Mpiksja e gjakut mund të çojë në një sulm në zemër, goditje në zemër ose vdekje. Në fakt, 274 njerëz vdesin çdo ditë nga mpiksja e gjakut, sipas Aleancës Kombëtare të mpiksjes së gjakut.

Si duket një mpiksje gjaku? Si ta kuptoni nëse keni një të tillë?

Një mpiksje gjaku është një koleksion i ngjashëm me xhel i qelizave të gjakut në venat ose arteriet që bllokon rrjedhën e gjakut. Pa rrjedhën e duhur të gjakut, pjesë të rëndësishme të trupit tuaj si zemra, truri dhe këmbët mund të mos marrin oksigjenin që u nevojiten. Mpiksja e gjakut mund të jetë aq e vogël sa një kokërr oriz ose për aq kohë sa një kielbasa polake, thotë Dr. Laërence “Rusty” Hofmann, profesor i radiologjisë ndërhyrëse në Qendrën Mjekësore të Universitetit Stanford në Palo Alto, California.

Llojet e mpiksjeve të gjakut

Miliona vjet më parë, mpiksja e gjakut ndihmoi njerëzit nga gjakderdhja deri në vdekje, pasi kafshoheshin nga tigrat e dhëmbëve saber, shpjegon Hofmann. Në ditët e sotme, mpiksja e gjakut mund të jetë ende e dobishme nëse lëndohemi, por ato gjithashtu mund të formohen për arsye të tjera, të cilat mund të jenë të dëmshme.

Katër lloje të mpiksjeve të gjakut janë:

-Tromboflebiti sipërfaqësor

-Tromboza e thellë e venave

-Emboli pulmonare

-Tromboza arteriale

Tromboflebiti sipërfaqësor është lloji më pak serioz i mpiksjes së gjakut. Formohet në një venë afër sipërfaqes së lëkurës. Edhe pse është më pak serioze, ky lloj i mpiksjes duhet të kontrollohet nga një mjek pasi nganjëherë çon në trombozë të venave të thella.

Tromboza e venave të thella, e quajtur edhe DVT, është kur një mpiksje formohet thellë brenda një vene, zakonisht në krahë ose këmbë.

Ajo që shqetëson më shumë mjekët është kur një mpiksje gjaku në një pjesë të trupit tuaj – të themi këmbën tuaj, zhvendoset dhe shkon në tru, zemër apo mushkëri, thotë Dr. Nicole Ëeinberg.

Në mushkëri, një mpiksje gjaku mund të shkaktojë atë që quhet emboli pulmonare. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, 10% deri 30% e njerëzve me një emboli pulmonare vdesin brenda një muaji.

Një mpiksje gjaku në arterie quhet tromboza arteriale ose emboli arteriale. Në tru, ky lloj i mpiksjes mund të shkaktojë goditje në tru. Në zemrën tuaj, ajo mund të çojë në një sulm në zemër.

Faktorët e rrezikut për një mpiksje gjaku

Ekzistojnë disa faktorë rreziku që mun të vënë dikë në një rrezik më të lartë për një mpiksje gjaku, përfshirë këtu:

-Jeni shtatzënë.

-Ju përdorni pilula të kontrollit të lindjes ose terapi hormonale.

-Ju jeni mbipeshë.

-Pini cigare.

-Ju keni diabet.

-Ju jeni mbi moshën 60 vjeç.

-Ju jeni joaktiv për një kohë të gjatë. Për shembull, kur keni një mënyrë jetese të ulur, ose jeni duke pushuar në shtëpi pas një operacioni.

-Keni bërë operacione ortopedike.

-Ju po udhëtoni për një kohë të gjatë në një aeroplan, makinë apo tren dhe nuk jeni në gjendje të lëvizni shumë.

-Ju keni çrregullime të caktuara të gjakut, siç është Faktori V Leiden, që ju bëjnë më të prirur ndaj mpiksjes.

-Ju keni sindromën autoimune antifosfolipide ose lupus.

-Ju keni kancer.

Mjekët zakonisht besojnë se dy faktorë rreziku shpesh bëhen së bashku për të rritur rrezikun e koagulimit të gjakut, thotë Dr. Jack F. Jacoub, një internist, hematolog dhe onkolog mjekësor me Institutin e Kancerit MemorialCare në Orange Coast Center Center në Fountain Valley, California.

Për shembull, ju keni kancer dhe jeni duke u trajtuar mirë. Ju vendosni me familjen tuaj të udhëtoni në Havai. Kombinimi i të pasurit kancer dhe të bëni një udhëtim të gjatë mund të rrisë rrezikun tuaj, thotë Jacoub.

Simptomat e një mpiksje gjaku

Mpiksja e gjakut mund të ketë disa simptoma, megjithëse ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme. Simptomat mund të ndryshojnë në varësi të vendit ku ndodhet mpiksja e gjakut. Ata mund të ndizen papritur dhe pastaj të përkeqësohen mjaft shpejt.

Për trombozën e venave të thella, simptomat në vendin e mpiksjes përfshijnë:

-Skuqje.

-Ngrohtësia në lëkurë.

-Dhimbje që nuk janë shkaktuar nga një dëmtim.

-Ënjtje.

-Një ndjenjë ngërçi.

Për një emboli pulmonare, simptomat përfshijnë:

-Gulçim i pashpjegueshëm.

-Një kollë e pashpjegueshme.

-Një ritëm më i shpejtë i zemrës.

-Dhimbje gjoksi.

-Ndjeheni të lodhur ose jo si vetvetja.

Ju duhet të jeni të vetëdijshëm se sa serioze mund të jenë këto simptoma. “Është e rëndësishme, veçanërisht në pacientët e rinj, të shëndetshëm, të cilët nuk mendojnë shumë për veten e tyre,” thotë Dr. Danielle R. Bajakian. Ajo ka parë disa të rinj të rritur me mpiksje gjaku në këmbë, të cilët kanë supozuar se simptomat e tyre ishin prej punës në palestër. Ata i injoruan derisa u përballën me probleme serioze dhe dhimbje.

Është shumë e rëndësishme të kërkoni kujdes mjekësor shpejt për një mpiksje gjaku të dyshuar nëse kohët e fundit keni marrë një udhëtim të gjatë, thotë Jacoub.

Trajtimi për mpiksjen e gjakut

Nëse dyshoni se ju ose dikush me të cilin ka një mpiksje gjaku, kërkoni menjëherë mjekimin. Nëse simptomat tuaja ndodhin një natë të Premte, mos prisni deri të hënën në mëngjes për të telefonuar mjekun tuaj. Disa zyra të kujdesit urgjent kanë teknologjinë për të diagnostikuar një mpiksje gjaku.

Dy trajtimet kryesore për mpiksjen e gjakut janë ilaçet ose përdorimi i pajisjeve speciale, siç janë telat dhe kateterët, për të ndihmuar hapjen e enëve të gjakut, thotë Hofmann. Holluesit e gjakut janë lloji më i zakonshëm i përdorimit të ilaçeve për të trajtuar mpiksjen e gjakut. Ilaçet e përdorura mund të jepen me gojë ose me anë të një IV (intravenoz). Mjekët mund të kryejnë një procedurë kirurgjikale të quajtur tromektomi për të provuar dhe hequr një mpiksje.

Për sulme në zemër ose goditje në lidhje me një mpiksje gjaku, mund të merrni terapi trombolitike. Kjo përfshin përdorimin e ilaçeve që mund të ndihmojnë në prishjen e mpiksjes. Prishja e mpiksjes është e nevojshme që të mos keni më mpiksjen që bllokon rrjedhën e gjakut.

“Sa më i vogël është mpiksja, aq më shumë mund të parandaloni shkatërrimin e mëtejshëm,” thotë Ëeinberg.

Për njerëzit që kanë probleme kronike me mpiksjen e gjakut, ekzistojnë stenta të veçantë në dispozicion për t’i ndihmuar ata, thotë Hofmann.

Parandalimi i mpiksjes së gjakut

Ka disa gjëra që mund të bëni për të ulur rrezikun për mpiksjen e gjakut.

1. Njihni rrezikun tuaj. Bisedoni me mjekun për për mpiksjen që keni. Nëse jeni në një rrezik më të lartë dhe jeni gati të bëni diçka që do të rrisë shanset për formimin e mpiksjes së gjakut – për shembull, të bëni një fluturim të gjatë – mjeku juaj mund të rekomandojë që të përdorni hollues të gjakut paraprakisht për të ulur rrezikun. Një fluturim i gjatë mund të jetë tetë orë ose më shumë, por prapëseprapë dëshironi të qëndroni aktiv në një fluturim që është tre orë ose më shumë.

2. Qëndroni aktiv fizikisht dhe mos pini duhan. Rreziku i shtuar i mpiksjes së gjakut është edhe një arsye tjetër për të lënë pirjen e duhanit, thotë Bajakian.

3. Nëse vendin e punës e keni në një zyrë, ngrihuni çdo 2 orë për të shëtitur ose shtrirë.

4. Mbani nën kontroll çdo gjendje kronike shëndetësore, të tilla si diabeti ose tensioni i lartë i gjakut.

5. Merrni masa paraprake të veçanta kur jeni në një udhëtim të gjatë. Qëndroni të hidratuar duke pirë shumë ujë dhe duke shmangur alkoolin. Vishni çorape të kompresionit, të cilat përdoren përreth këmbëve për të ndihmuar në parandalimin e çrregullimeve të venave. Këto lloj çorapesh janë krijuar për të ndihmuar rrjedhjen e gjakut nga këmbët në zemër.

/Ora News.tv/