“Al Jazeera” i ka kushtuar një reportazh situatës dramatike që po përjeton vendi ynë. Tërmeti i së martës la pas 49 të vdekur, nga kërkimet e deri më tanishme dhe qindra të tjerë të plagosur.

Rrjeti i njohur mediatik raporton se qyteti i Durrësit është braktisur nga banorët pas tërmetit që mori jetën e dhjetëra personave.

“Paslëkundjet e vazhdueshme kanë terrorizuar qytetin me 200 mijë banorë, që është kthyer në një qytet fantazmë”- shkruan “Al Jazeera”, përcjell Top Channel.

Në mikrofonin e “Al Jazeera” kanë folur kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta. Lideri i selisë blu thotë se gjysma e qyteti është evakuuar, ndërsa qindra banorë të traumatizuar janë shtruar për ndihmë në spitale.

“Gjysma e qytetit është evakuuar tashmë. Njerëzit janë të terrorizuar. Qindra janë shtruar në spital dhe qindra familje kanë humbur shtëpitë e tyre”-tha Basha.

Më tej kjo media tregon edhe planin e qeverisë, ku thotë se ka nisur inspektimi menjëherë në terren për të bërë verifikimin e banesave, ndërsa ky proces shton ajo, pritet të zgjasë me ditë të tëra pasi krahas Durrësit ka shumë banesa të dëmtuara edhe në kryeqytet.

Top Channel