BRUKSEL – BE-ja zgjat me gjashtë muaj sanksionet për konfliktin në Ukrainë
BRUKSEL – BE-ja zgjat me gjashtë muaj sanksionet për konfliktin në Ukrainë

– Bashkimi Europian zgjati sot me gjashtë muaj sanksionet kundër përgjegjësve rusë dhe ukrainas për implikimin e tyre të mundshëm në konfliktin në lindje të Ukrainës.

Ngrirja e të ardhurave dhe ndalimi i udhëtimeve ë prekin aktualisht 170 persona dhe 44 entitete, mes të cilave sipërmarrje, organizata dhe parti politike.

Këto sanksione kundër Rusisë u imponuan nga BE-ja pasi fluturimi MH17 i kompanisë “Malaysia Airlines” u rrëzua ndërkohë që kalonte në hapësirën ajrore të Ukrainës në korrik 2014, duke shkaktuar vdekjen e 298 personave. /atsh