E hënë,11,Dhjetor,2017
702Abonentë Abonohu
61 Ndjekësit Ndjek
216 Ndjekësit Ndjek
9,352 Fansa Pëlqeje

Aktualitet

Të apasionuarit pas sportit ekstrem të hedhjes me parashutë nuk ka nevojë të udhëtojnë deri në Llogara për të ushtruar pasionin e tyre. Tashmë, edhe Tirana ka një pistë të vetën të hedhjes me parashutë në malin e Dajtit, nga ku mund të fluturojnë të gjithë parashutistët profesionistë, apo edhe ata që kërkojnë të provojnë adrenalinën që të jep ky lloj sporti. Në Ditën Ndërkombëtare të Maleve, Bashkia e Tiranës dhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, organizuan për dy ditë me radhë “Dajti n’Fest”, një organizim i kthyer në traditë për promovimin e turizmit dhe produkteve e zejeve të zonës, ku u përurua edhe pista e hedhjes me parashutë në malin e Dajtit. Pjesë e aktiviteteve u bë edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, si dhe shumë qytetarë të Tiranës që kishin zgjedhur që ditën e sotme ta kalonin në “Dajti n’Fest”. Kryebashkiaku Veliaj u shpreh i kënaqur që më në fund edhe Tirana ka pistën e saj të hedhjes me parashutë. “Më vjen shumë mirë që e mbajtëm fjalën, edhe e di që kemi shumë punë për të bërë. Ky është vetëm fillimi. Sapo kemi markuar territorin për ta kthyer pastaj në një pistë profesioniste që mund të akomodojë dhe dhjetëra sportistë njëkohësisht, megjithatë fillimi i mbarë është gjysma e punës”, tha Veliaj. Ai falenderoi Aeronautikën Shqiptare, si dhe të gjithë të apasionuarit e sporteve të aventurës, që falë këmbënguljes dhe bashkëpunimit të tyre me Bashkinë e Tiranës dhe institucionet e tjera bënë të mundur ngritjen e kësaj piste. Veliaj theksoi se çdo nismë apo investim që sjell zhvillimin e sportit i shërben në radhë të parë të gjithë atyre të rinjve dhe rejave që kohën e lirë duan ta kalojnë duke u marrë me aktivitete fizike. Kryetari i Bashkisë së Tiranës falenderoi për këtë edhe sipërmarrësit privatë, të cilët kanë mbështetur nismat që sjellin zhvillim turistik dhe ekonomik për qytetin. Duke uruar festat, Veliaj theksoi se shumë shpejt Bashkia e Tiranës, për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve, por edhe zhvillimit ekonomik të zonave rurale, do të hapë tregun e gjelave të detit në Baldushk. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi tha se nisma të tilla nxisin edhe më shumë zhvillimin e potencialit turistik, ndërsa theksoi se turizmi mbetet një prioritet për qeverinë. “Padyshim turizmi malor, turizmi i aventurës, turizmi jashtë sezonit është për ne një prioritet dhe një përpjekje fantastike që nuk mund ta bëjmë kurrë vetëm. Prandaj, jemi këtu në këtë ditë të diele për t’i dëshmuar të gjithëve që së bashku mund t’ia dalim të bëjmë gjëra të mrekullueshme. Padyshim bashkëpunimi me bashkitë është themelor në këtë histori, po nuk do të mjaftonte kjo nëse nuk do të kishim me mijëra e mijëra djem e vajza të mrekullueshme që kanë sakrifikuar në këto vite, tashmë kanë të drejtën e tyre të kërkojnë më shumë nga ne, më shumë investime, organizime dhe më shumë pjesëmarrje. Prandaj vazhdojmë të këmbëngulim te turizmi i aventurës, turizmi i njerëzve, të cilët duan të shijojnë natyrën, pasi është edhe një burim shumë i mirë të ardhurash edhe financiar për ekonominë e vendit”, tha Klosi Dajti n’Fest ofroi për qytetarët e Tiranës gjatë kësaj fundjave mundësi pa fund argëtimi, ndërsa për banorët e zonës patën mundësi që të ekspozonin dhe të shisnin produktet e tyre agroushqimore. Muzikë, gara road-bike, hiking në një shteg të ri, hedhje me parashutë, fluturim me balonë, folk, rock climbing, ishin disa nga surprizat që organizatorët kishin menduar si mundësi argëtimi për pjesmarrësit e shumtë që pëlqejnë turizmin malor dhe sportet ekstreme. Ndërkohë që, për banorët e zonës u organizuan panairi i agroushqimit, i zejeve dhe artizanatit, ku ata mundën të ekspozojnë dhe shesin produktet e tyre./m.m/

Pistë profesioniste për hedhjen me parashutë në Dajt

Të apasionuarit pas sportit ekstrem të hedhjes me parashutë nuk ka nevojë të udhëtojnë deri në Llogara për të ushtruar pasionin e tyre. Tashmë,...
Mësimi i gjuhës angleze mund të jetë argëtues dhe inovativ.

Ambasada amerikane, seminare për mësuesit e anglishtes

Mësimi i gjuhës angleze mund të jetë argëtues dhe inovativ. Specialistja e Gjuhës Angleze, Jolene McConnell punoi me mbi tridhjetë mësues të anglishtes nga Vlora...
Paketa për sektorin fason ka dhënë efekte

Paketa për sektorin fason ka dhënë efekte

Paketa mbështetëse për industrinë fason, e bërë mandatin e shkuar nga qeveria “Rama”, ka dhënë efekte. Politikat mbështetëse kanë bërë që të kalohet nga...
Mirëmenaxhimi i kaskadës së Drinit shmangu përmbytjet

Mirëmenaxhimi i kaskadës së Drinit shmangu përmbytjet

Mirëmenaxhimi i kaskadës së Drinit, eksportet dhe shitja e energjisë në kohë për t’i lënë hapësirë volumeve të pritshme të ujit nga reshjet e...
Angazhim maksimal për trajtim më të mirë dhe modernizim të FA-së

Angazhim maksimal për trajtim më të mirë dhe modernizim të FA-së

Angazhim maksimal për trajtim më të mirë dhe modernizim të Forcave të Armatosura premtoi ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, gjatë një takimi me efektivë...
Instituti Demokratik Amerikan i gatshëm të mbështesë komisionin e reformës zgjedhore

Instituti Demokratik Amerikan i gatshëm të mbështesë komisionin e reformës zgjedhore

Instituti Demokratik Amerikan (NDI) është i gatshëm të mbështesë dhe të asistojë komisionin e reformës zgjedhore, si dhe Akademinë Politike të Partisë Socialiste në...
Kosova solidaritet me zonat e përmbytura

Kosova solidaritet me zonat e përmbytura

Kosova shprehu solidaritetin në mbështetje të zonave të prekura nga përmbytjet e fundit në Shqipëri, duke dërguar një kontigjent të Forcave të Sigurisë, si...
Dëbora mbulon Kukësin, këto janë rrugët ku këshillohet kujdes

Dëbora mbulon Kukësin, këto janë rrugët ku këshillohet kujdes

Qarku i Kukësit është mveshur plotësisht me dëborë që në orët e para të mëngjesit, duke shkaktuar kështu një sërë problematikash në akset rrugore. Reshjtet...
Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka deklaruar se qeveria po bën të gjitha përpjekjet e saj për të garantuar zbatimin e reformës në drejtësi, një element kyç sipas kryediplomatit për të arritur në plotësimin dhe forcimin e të drejtave dhe lirive të qytetarëve shqiptarë.

Dita Ndërkombëtare e Të Drejtave të Njeriut, Bushati e sheh çelësin...

Në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka deklaruar se qeveria po bën të gjitha përpjekjet e saj...
Bllokimi i aksit Elbasan- Tiranë, flet drejtori i ARRSH... nuk ka lajme të mira

Bllokimi i aksit Elbasan- Tiranë, flet drejtori i ARRSH… nuk ka...

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro, shprehet se ende nuk ka një datë se kur aksi Elbasan- Tiranë do të zhbllokohet nga masivët...

NA NDIQNI

9,350FansaPëlqeje
215NdjekësitNdjek
61NdjekësitNdjek
703AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

Elbasan/ KQZ i jep nesër mandatin Elena Xhinës pas dorëheqjes së deputetit të...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të diskutojë në mbledhjen e së mërkurës mbi vendimin për zëvendësimin e deputetit të dorëhequr të PDIU-së, Bujar Muça. Referuar...

Ndahet nga jeta ish futbollisti Namik Hysi

Eshte ndare nga jeta ne moshen 67 vjecare ish futbollisti i ekipit Labinoti te Elbasanit Namik Hysi.Namik Hysi ishte futbollist ne periudhen 1970 -...

Mesuesja nga Elbasani,të prek me fjalet ”Vendi im, dashuria ime më e madhe”

Besoj se sot, në vendin tim e tëndin, shumë pak do të thonin që nuk duam të largohemi. Shumica duan të ikin nga sytë...
Zgjidhet prefekti i ri i Qarkut të Elbasanit.

Zgjidhet prefekti i ri i Qarkut të Elbasanit.

Ish Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Gjeneral Major Maksim Malaj do të jetë prefekti i ri i Qarkut...
error: Permbajtje e mbrojtur!