Aktualitet

INSTAT: Rritja e prodhimit bujqësor vendas solli rënie të çmimeve

INSTAT publikoi për herë të parë Indeksin e Çmimeve në Bujqësi (IÇB), të shtrirë me vit bazë 2015 deri në 2017. Referuar statistikave rritja e...

Mbrojtja e të dhënave, marrëveshje me landin gjerman Baden-Württemberg

Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, Besnik Dervishi dhe Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave dhe Lirinë e...

Bushati: Thellim i bashkëpunimit Shqipëri-Izrael

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Izrael për punimet e “Konferencës së 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”, organizuar...

Rama: Të mos ketë vonesa në shpërndarjen e librave

Deri ditën e fundit para fillimit të shkollës është e rëndësishme të mos ketë vonesa dhe probleme në shpërndarjen e teksteve shkollore. Kështu u shpreh...

400 mijë nxënës me tekste të Cambridge, Oxford, Pearson

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/1125656430932595/ Tekstet e reja shkollore nga klasa e parë tek klasa 12 për vitin e ri shkollor 2018-2019 janë të standardeve ndërkombëtare. Puna për të...

Nisin regjistrimet në kopshte, nuk pranohen fëmijët e pavaksinuar!

Ditën e hënë nisën regjistrimet në kopshte, proces që do të përfundojë më datë 17 shtator, kur do të nisë zyrtarisht viti i ri...

E martë, priten reshje të pakta shiu

E martë, 4 shtator: Moti do të mbetet me kthjellime dhe vranësira mesatare ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të pakta të shiut. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  7 -10 m/sek...

Të rinjtë shqiptarë u “futen” gjuhëve të huaja, qëllimi: Largimi nga...

Rreth 17,297 kursantë kanë ndjekur kurse profesionale në qendrat publike të formimit profesional në vend gjatë vitit 2017. Të dhënat zyrtare të Shërbimit Kombëtar të...

Siguria ushqimore, AKU mbyll 2 restorante, gjobë të tretit

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) në kuadër të kontrolleve për gjithë gamën e produkteve ushqimore në funksion të sigurisë ushqimore ka pasur në vëmendje...

Qato: Nisma ligjore që përmirësojnë klimën e biznesit

Një vit nga krijimi i Ministrisë për Sipërmarrjen, ky institucion ka trajtuar rreth 500 ankesa, nga bizneset. Ministrja për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Sonila Qato u...

MË TË PËLQYERAT

Miriami dhe Albani bëhen prindër për herë të dytë! Njihuni me emrin e veçantë...

Miriam Cani dhe Alban Skënderaj janë bërë prindër për të dytën herë. Nëpërmjet një postimi në Instagram, Miriami ka dhënë lajmin e bukur. Duke gëzuar...

“Urgjentisht duhet të dimë më shumë”, specialistët të shqetësuar: Si po na rrezikojnë shëndetin...

Mikroplastikat në ujin e pijshëm nuk duket se paraqesin rrezik shëndetësor në nivelet aktuale, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH). Në raportin e parë lidhur...

Pas 6 vitesh bashkë, Luana Vjollca martohet me biznesmenin e njohur

Moderatorja, Luana Vjollca prej 6 vitesh tashmë është në një lidhje dashurie me biznesmenin Krenar Çoçaj. Ndonëse asnjëherë nuk e ka pranuar publikisht, ata janë...