E shtunë,21,Prill,2018
702Abonentë Abonohu
61 Ndjekësit Ndjek
216 Ndjekësit Ndjek
9,352 Fansa Pëlqeje

Ekonomi

USAID inkurajon fermerët për aplikimet në Skemën Kombëtare të Qeverisë

USAID inkurajon fermerët për aplikimet në Skemën Kombëtare të Qeverisë

Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) po mbështet bujqësinë, turizmin dhe agroturizmin, dhe inkurajon aplikimet në Skemën Kombëtare të Qeverisë së Shqipërisë...
Ahmetaj: Raporti i Progresit të KE-së, jehonë zhvillimeve pozitive ekonomike

Ahmetaj: Raporti i Progresit të KE-së, jehonë zhvillimeve pozitive ekonomike

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj deklaroi sot se Raport Progresi i paraqitur nga Komisioni Europian thotë se qeveria shqiptare ka bërë një...
Punësimi u rrit, varfëria është ulur

Punësimi u rrit, varfëria është ulur

Banka Botërore thotë që Shqipëria është i vetmi vend në rajon ku punësimi u rrit mbi 50% të forcës së punës, pagat janë rritur,...

Skanim 24 orë në doganën e Morinës dhe Qafë Thanës, Kakavija...

Problemet me procesin e skanimit në dogana kryesisht për eksportuesit e fruta-perimeve janë përcjellë shumë herë nga komuniteti i biznesit për shkak të orareve...
KE: Shqipëria ka bërë hapa prapa për sektorët e IT dhe turizmit

KE: Shqipëria ka bërë hapa prapa për sektorët e IT dhe...

Duke analizuar Programin e Reformave Ekonomike të Shqipërisë 2018-2020, Komisioni Europian vëren se, Shqipëria nuk e ka vijuar luftën ndaj informalitetit në përputhje me...
Mbi 80% e eksporteve shqiptare shkojnë në tregjet europiane

Mbi 80% e eksporteve shqiptare shkojnë në tregjet europiane

Mbi 80% e eksporteve shqiptare, raporton instituti i Statistikave, shkojnë në tregjet europiane. Shkëmbimet tregtare me vendet e Bashkimit Europian zënë 68.5%, të gjithë tregtisë,...
Pagesat përmes internet bankingut u rritën me 60%

Pagesat përmes internet bankingut u rritën me 60%

Pagesat përmes internetit apo telefonit kapën shifrën e rreth 551 miliardë lekë, duke shënuar një rritje prej 60% krahasuar me vitin 2016. Sipas të dhënave...
Statusi i naftëtarit, deri tani 1 mijë përfitues

Statusi i naftëtarit, deri tani 1 mijë përfitues

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë po vazhdon me intensitet shqyrtimin e aplikimeve në funksion të dëshmive të Statusit të Naftëtarit. Në një njoftim për shtyp...

Si do të paguhen sigurimet për të vetëpunësuarit!

Prej disa muajsh ministria e Financave ka ndërmarrë një fushatë për ti kërkuar fermerëve që të paguajnë kontributen për llogaritjen e pensioneve. Gjithashtu edhe qytetarëve...

Shifrat: Emigrojnë të arsimuarit, shtohet pesha e popullsisë me 9-vjeçare

Shqipëria është një ndër vendet e Europës që ka përqindjen më ta lartë të popullsisë të grupmoshës 15-64 vjeç me arsim fillor dhe për...

NA NDIQNI

10,233FansaPëlqeje
230NdjekësitNdjek
66NdjekësitNdjek
1,053AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

300 TË PASTREHË NË CERRIK, BANESAT SOCIALE MUNGOJNË

300 TË PASTREHË NË CERRIK, BANESAT SOCIALE MUNGOJNË (VIDEO)

Në qytetin e Cërrikut nuk ka banesa sociale për shtresat në nevojë. Edhe pse në këtë qytet numërohen rreth 300 të pastrehë për ta...

Aksident i rëndë pranë tunelit Elbasan-Tiranë, 2 persona të shtrirë në asfalt

Një aksident i rëndë ka ndodhur ka në hyrje të tunelit Elbasan-Tiranë. Udhëtarë kanë njoftuar se një BENZ ka dalë dalë nga rruga gati për të...

AKSIDENT NË METALURGJI, KALIMTARJA NË GJENDJE TË RËNDË

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditën e së premtes në aksin Elbasan Metalurgji ku një kalimtare është përplasur nga një mjet tip seat...

Shqipëria fiton çmimin e parë në panairin “Trashëgimia kulturore e kombeve”, i zhvilluar nga...

Studentët shqiptarë përfaqësuan denjësisht Shqipërinë e kulturës, traditës dhe vlerave. Ky çmim erdhi si një kurorëzim për mundin, sakrificën dhe dashurinë që studentët shqiptarë demonstruan...
TRANSFORMIMI I BELSHIT, NXIT TURIZMIN

TRANSFORMIMI I BELSHIT, NXIT TURIZMIN (VIDEO)

Qyteti i Belshit është ndër të rrallët qytete në vend që nuk ka një vend akomodimi. Askush nuk ka guxuar të investojë në hotele...
error: Permbajtje e mbrojtur!