Ekonomi

Nxitje formimit profesional për 25 mijë të punësuar në vit

“Objektivi i vitit është 25 mijë të punësuar vetëm nga Zyrat e Punës dhe besoj se do t’ia dalim”, tha sot Kryeministri Edi Rama,...
Koncesioni i aeroportit, Balluku: E drejta jonë si shtet për konsulencë ndërkombëtare

Koncesioni i aeroportit, Balluku: E drejta jonë si shtet për konsulencë...

Autorizimi i Avokatit të Shtetit për kontraktimin e një studioje ndërkombëtare ligjore në lidhje me marrëveshjen e koncesionit me kompaninë “Tirana International Partners”, është...

Investime në teknologji/ Fermerët rrisin prodhimin dhe cilësinë

Fermerët shqiptarë po rrisin investimet në teknologji, e cila garanton rritjen e prodhimit dhe të cilësisë. Kryeministri Edi Rama ka vizituar një prej fidanishteve më...

Ku shpenzojnë më shumë familjet shqiptare?

Instituti i Statistikave ka bërë publike së fundmi anketën e buxhetit të familjes për vitin 2016, ku vërehet se gjatë vitit të kaluar shqiptarët...

Biznesi Serbi-Shqipëri, Čadeź: Të ndryshojmë perceptimin

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Serbisë, me rastin e 15 vjetorit të pjesëmarrjes së Serbisë në “Tirana International Fair” mblodhi në një pritje...

Sistemi bankar, mjaftueshmëria e kapitalit 50% më tepër se kërkesa rregullatore

Sistemi bankar në Shqipëri është në nivele 50% më të larta se kërkesat rregullatore. Në fund të muajit shtator 2018, raporti i mjaftueshmërisë së kapitalit...

Shqipëri-Holandë, bashkëpunim në bujqësi dhe zhvillimin rural

“Ne meritojmë që Europa të hapë dyert e veta për të na dhënë mundësinë të ecim shumë shpejt drejt integrimit të plotë”, deklaroi ministri...

Shifrat e nëntëmujorit, mbi 100 mijë kontejnerë të përpunuar në portin...

Mbi 100 mijë kontejnerë TEU (njësi kontejnerike) janë përpunuar gjatë nëntë muajve të parë të këtij viti në terminalin përkatës të portit të Durrësit. Nga...

Departamenti Amerikan i Thesarit, projekt-asistencë për sektorin e hidrokarbureve

Hartimi i një projekt-asistence për sektorin e hidrokarbureve ka qenë në fokus të takimit të zëvendësdrejtorit të Përgjithshëm të Tatimeve, Xhavit Çuçi me ekspertë...

Propozimi e Dhomës së Tregtisë, të ulet taksimi i pagave

Kreu i dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Nikolin Jaka publikoi propozimet e Dhomës së Tregtisë për sa i përket paketës fiskale të vitit 2019,...

NA NDIQNI

29,637FansaPëlqeje
1,023NdjekësitNdjek
84NdjekësitNdjek
268AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

Si ta mbani më gjatë ngjyrën që e merrni në plazh, këto janë disa...

Bëni një muaj plazh dhe në tetor nuk keni asnjë grimë ‘ngjyrë çokollate’ në lëkurë? Epo, nuk mjaftojnë vetëm kremrat e mirë që përdorni, duhet...

AKSIONI PËR PRISHJEN E RESTORANTIT TË KOKËDHIMËS, IKMT: ISHTE PA LEJE, SHFRYTËZONTE EDHE PLAZHIN

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka reaguar zyrtarisht lidhur me atë që po ndodh këtë mëngjes në Porto Palermo. IKMT bën me dije se...

Shqipëria mungesë mjekësh psikiatër, shëndeti mendor në vend po përkeqësohet

Sëmundjet e shëndetit mendor po njohin përhapje më të madhe në popullatë së fundit. Por për të përballuar të sëmurët e prekur kërkohen kapacitete...