Ekonomi

Pasagjerët braktisin anijet, zgjedhin udhëtimet përmes ajrit

Udhëtarët kanë zgjedhur transportin ajror gjatë muajit janar, duke braktisur udhëtimin përmes detit. Referuar të dhënave të publikuara nga INSTAT, numri i pasagjerëve që kanë...

Në tregun valutor, forcohet euro bie dollari

Në tregun e këmbimit valutor, monedha europiane këtë fillim jave, ka fituar pikë kundrejt lekun ndërsa dollari amerikan ka dobësuar pozitat me 12 pikë. Sipas...

Numri i llogarive bankare tejkalon numrin e përgjithshëm të popullsisë

Numri i llogarive bankare e ka tejkaluar numrin e përgjithshëm të popullsisë, çka do të thotë se mesatarisht çdo banor në Shqipëri ka të...

Tabela/ Llogaritja e pensioneve, publikohen koeficientët

Jo pak individë që marrin pension shpeshherë janë të paqartë në lidhje me përllogaritjen e masës e kërkojnë përgjigje nga ekspertët e fushës së...

Flet investitori italian: Shqipëria vend tërheqës

Shqipëria ofron mundësi investimi në shumë sektorë si energjia, mineralet, bujqësia, por veçanërisht sektori i turizmit po njeh rritje edhe përtej mundësive të operatorëve...

Kujdes nga monedhat virtuale, Banka e Shqipërisë paralajmëron konsumatorët

Banka e Shqipërisë ka publikuar sot në faqen zyrtare, një njoftim të Autoritetit Mbikëqyrës Europian (AME), që paralajmëron konsumatorët se monedhat virtuale janë produkte...

Pensioni juaj varet nga ky vendim i qeverisë

Ministria e Financave ka gati ndryshimet e ligjit për skemën e kontributeve për pensionistët në fshat. Drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave, Niko...

Si llogaritet pensioni për pagat para dhe pas 1994, këto janë...

Skema e pensioneve që po aplikohet në Shqipëri, parashikon që pagat para dhe pas vitit 1994, të shumëzohen me një koeficent, në mënyrë që...

Investimi në nënstacionin e ri elektrik në Çorovodë, përfitues 12 mijë...

Në sistemin elektroenergjetik, në rajonin e Beratit gjatë tre viteve të fundit janë investuar mbi 1 miliard lekë, përfshirë edhe nënstacionin e Çorovodës. Zv.ministrja e...

KfW 42 milionë euro për linjën e transmetimit 400 kV me...

Qeveria shqiptare miratoi në mbledhjen e radhës marrëveshjen ndryshuese të huas dhe projektit me bankën gjermane KfW për linjën e transmetimit 400 kilovolt Shqipëri...

NA NDIQNI

22,174FansaPëlqeje
369NdjekësitNdjek
81NdjekësitNdjek
129AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

FAMILJA NGA ZAVALINA APELON PËR NDIHMË (VIDEO)

Të mundur nga sëmundja, të mposhtur nga varfëria e të dorëzuar në mëshirën e fatit në një banesë që zor se meriton të quhet...

Tmerr dhe panik, dalin pamjet e para të shpërthimit të fuqishëm në Elbasan (VIDEO)

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar mesditën e sotme në lagjen “5 Maji” të qytetit të Elbasanit. Paraprakisht mësohet se shpërthimi ka ndodhur në oborrin...

Vetëvrasja e dyshimtë e 16-vjeçares në Divjakë

Pak para ditës së Shën Valentinit në Divjakë ndodhi një ngjarje jashtë vëmendjes së të gjithëve. Një vajzë...

ELBASAN, PS MBLEDH STRUKTURAT PËR ZGJEDHJET VENDORE(Video)

Partia Socialiste e Elbasanit mblodhi strukturat e saj në përgatitje për zgjedhjet vendore të 30 Qershorit. Takimi u drejtuar nga Kryetari i Grupit Parlamenar...

NDRYSHON MOSHA E DALJES NË PENSION(Video)

Prej janarit të këtij viti, ashtu siç parashikohet në legjislacionin shqiptar, ka pasur ndryshime përsa i përket moshës së daljes në pension për të...

Librazhd/Kapen armë e drogë, katër në pranga

Policia e Shtetit ka arrestuar katër persona pasi u janë gjetur armë dhe drogë pas kontrolleve që u janë bërë. Konkretisht: Në Shkodër, nga strukturat...

Disa nga thëniet më të bukura për MOTRËN

“Një motër është një pjesë e fëmijërisë që asnjëherë nuk ka për të humbur nga ty”.   “Gjëja më e mirë e të pasurit një motër,...