Ekonomi

Çmimi i karburantit në Shqipëri shënoi vlerën më të lartë

Banka e Shqipërisë raportoi se, inflacioni vjetor për karburantet erdhi në rritje nga 2.5% në tremujorin e parë në 3.3% në të dytin, duke...

Mbi 10 mijë biznese të reja dhe 38 mijë vende pune

Ministri i Financave Arben Ahmetaj deklaroi sot se rritja ekonomike aktualisht është 4.5 herë më e lartë se ajo që gjetëm në 2013, janë...

Ditët e para të gushtit, 50 mijë udhëtarë dhe 12 mijë...

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim, në 5 ditët e para të muajit gusht, kanë transportuar afro 50...

Akademia “100 fshatra +” nis eksplorimin nga Thethi

“Akademia 100 +”, nisma e prezantuar nga Kryeministri Edi Rama në kuadër të projektit “100 fshatrat” do të nisë së shpejti punën me eksplorimin...

Në qershor, 17 739 pasagjerë më shumë se në 2017

Një tjetër lajm pozitiv vjen nga fusha e aviacionit, ku në muajin qershor është regjistruar rritje e pasagjerëve krahasuar me të njëjtën periudhë të...

AzerNews: Shqipëria me rritje ekonomike nga shumë projekte investuese

Projekti i Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP), që synon të transportojë gazin nga Azerbaxhani në Europë, është një prej projekteve që po ndikon në rritjen...

Mbi 18 mijë të punësuar gjatë këtij sezoni turistik

Një nga objektivat kryesore të planit të sezonit turistik 2018 që po zbaton aktualisht Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve mbetet padyshim edhe rritja e...

Doganierët grek bllokojnë në Kakavije veshje “firmato” të falsifikuara që do...

Doganierët grekë sekuestruan mallra të falsifikuara, të cilat do të hynin në Shqipëri për tregun vendas. Pothuajse një dyqan i tërë me rroba të...

Kultivimi i bimëve medicinale, mundësi për pushtimin e tregjeve botërore

Kultivimi dhe tregtimi i bimëve medicinale janë një mundësi për zhvillimin e ekonomive rurale, si produkte që orientohen lehtësisht drejt eksportit. Ministri i Bujqësisë dhe...

Emigrantët “rrëzojnë” valutat, bien euro, dollari, paundi…

Të gjittha valutat kryesore kanë shënuar rënie ditën e sotme, sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë. Një euro u këmbye sot me...

NA NDIQNI

29,322FansaPëlqeje
1,018NdjekësitNdjek
84NdjekësitNdjek
214AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

Ulja e papunësisë mbështeti rritjen e konsumit me 3.2%

-Rritja e shitjeve me pakicë tregon një tendencë në përmirësim të konsumit privat, i mbështetur nga ulja e papunësisë, rritja e besimit konsumator dhe...

Kjo është mënyra e vetme për të zgjedhur një shalqi të ëmbël dhe të...

Sezoni i verës do të ishte i paplotë pa një prej frutave më karakteristikave të verës, shalqirin. Edhe pse shumë prej jush nuk e...

Rama, thirrje kryebashkiakëve demokratë: Mos nxirrni pengesa për zgjedhjet, referojuni ligjit

Kryeministri Edi Rama u bëri thirrje sot kryebashkiakëve demokratë të mos bien viktimë e katërshes Sali Berisha, Ilir Meta, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi,...