Ekonomi

Shqipëria nis eksportin e të imtave me Serbinë

Blegtorët shqiptarë duke nisur nga sot, mund të eksportojnë në tregun serb të imta (dhen, dhi dhe mishin e tyre). Ky është hapi i parë...

Informaliteti, regjistrohen 3,440 subjekte dhe aktivizohen 671 të tjera

Në pesë javët e para të aksionit kundër informalitetit, strukturat e hetimit tatimor verifikuan në terren 13,807 subjekte, ku 22% e tyre kanë rezultuar...

RRITET PAPUNËSIA TEK ATA ME ARSIM TË LARTË, ULET PËR TË...

Të kesh mbaruar arsimin e lartë, në Shqipëri nuk do të thotë që të jesh domosdoshmërish i privilegjuar për të gjetur një punë. Përkundrazi,...

Valutat kryesore forcojnë “pozitat” ndaj lekut

Valutat kryesore euro dhe dollar, kanë forcuar pozitat këtë fillim jave në këmbim me monedhën vendase Lek. Në tregun e këmbimit valutor vendas euro, ka...

Rajoni i Tiranës me prodhimtarinë bujqësore më të lartë në vend

Rajoni i Tiranës renditet në listën e rajoneve më prodhimtare të vendit, edhe pse kryesimin në këtë drejtim e mbajnë Fieri dhe Korça. Sipas të...

Prishja e kontratave të HEC-eve/Minimalisht 1 mln euro për kontratë, Shushku:...

Në rast të prishjes së kontratave për ndërtimin e hidrocentraleve, shteti shqiptar do t’i paguajë koncesionarit minimalisht 1 milion euro, që shkon vlera e...

Rritja ekonomike, 4.5 herë më e lartë se në 2013

ritja ekonomike në Shqipëri është 4.5 herë më e lartë se në vitin 2013, ndërsa vetëm në një vit, qershor 2017-qershor 2018, shënohet një...

Mbështetje për fermerët/ Industria e qumështit qarkullon 600 milionë euro në...

inistri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, iu bëri apel fermerëve të aplikojnë në skemat e mbështetjes 2019, për të përfituar nga vendimi...

SIGURIMI MAKINËS, NGA SOT FILLON ZBATIMI I SKEMËS “BONUS –...

Nis nga 1 prilli mbajtja e historikut të dëmeve për drejtuesit e makinave sipas sistemit bonus-malus. Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare në mbledhjen e radhës...

Tatimet intensifikojnë kontrollet në Jug të vendit, bllokohen 9-të biznese

Drejtoria e Hetimit Tatimor Rajoni Jugor, ka intensifikuar kontrollet dhe verifikimet për të reduktuar evazionin fiskal, në kuadër  të zbatimit të planit të masave...

NA NDIQNI

29,567FansaPëlqeje
1,020NdjekësitNdjek
84NdjekësitNdjek
256AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

Divorci i dytë i Inva Mulës/ I jep fund historisë 11-vjeçare me biznesmenin, arsyet...

Pas 11 vitesh histori dashurie me biznesmenin nga Kosova, Ethem Ramadani, sopranoja e njohur Inva Mula duket se i ka dhënë fund edhe historisë...

Gjithçka mbi punën, shëndetin dhe ndjenjat, njihuni me parashikimin e horoskopit sipas astrologut italian...

Dashi Yjet janë mjaft të favorshëm gjatë kësaj dite, sidomos sa i takon sferës profesionale. Ndërkohë probleme parashikohet të ketë në sferën sentimentale, ku do...

Macron e deklaroi Kosovën shtet në Beograd, Vuçiç heshti. Mediat serbe censurojnë fjalimin e...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka përfunduar vizitën e tij dyditore në Beograd, ku u prit me nderime të mëdha nga liderët serbë, të...