Ekonomi

Tregtia e mallrave, kryeson transporti detar me 55,1 %

Në muajin korrik 2018, vlera e mallrave të tregtuara është 85 miliard lekë dhe 55,1 % e tyre u transportua në rrugë detare. Sipas statistikave...

Teknologjitë në biznes hap përpara zhvillimit

Modelet e bizneseve shqiptare duke u orjentuar drejt teknlologjive dhe proceseve dixhitale bëjnë një hap përpara dret zhvillimit dhe integrimit të vendit në Bashkimin...

Kompanitë që kanë rritur më shumë pagat për punonjësit në 4...

Sot është 1 Maji, që njihet ndërkombëtarisht si dita e punëtorëve, që i ka fillesat në Çikago në 1886-n dhe më pas në 1904-n,...

FMN: Shqipëria, me zhvillim më të dobët se Europa, investimet në...

Ndonëse Shqipëria është ndër vendet me rritjen më të lartë ekonomike në Europën Juglindore, kjo nuk reflektohet në treguesit e tjerë makroekonomisë, të cilët...

Moody’s dhe S&P vlerësime pozitive për ekonominë shqiptare

Dy agjencitë ndërkombëtare të vlerësimit Moody’s dhe Standard & Poor’s konfirmuan sot vlerësimin B+ për Shqipërinë me pritshmëri të qëndrueshme. Ky konfirmim bazohet në rritjen...

Në 4 vjet, prodhimi bujqësor u rrit me 10%

“Në 4 vjet, prodhimi bujqësor u rrit me 10%, ndërsa sot sektori ka mbështetjen më të madhe financiare ndonjëherë nga buxheti i shtetit dhe...

9.3% e eksporteve shqiptare drejt Italisë

9.3% e eksporteve shqiptare kanë destinacion fqinjin tonë, Italinë. Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Statistikave (INSTAT) gjatë njëmbëdhjetë muajve të parë të...

Qiratë, Shqipëria dhe Maqedonia ndër vendet më të lira të Europës

Shqipëria dhe Maqedonia janë vendet më të lira të rajonit për sa i përket tregut të qirave, sipas EUROSTAT, që publikon një anketë të...

Lajm i keq për njerëzit që kanë lekë në banka

Kthimi nga kursimet në lekë nuk ka qenë i kënaqshëm as në muajin nëntor. Sipas statistikave të publikuara së fundmi nga Banka e Shqipërisë,...

Të sëmurët me dializë përjashtohen nga tarifa e rrugës së Kombit

Përveç banorëve të Kukësit, të cilët do të pajisen me abone për përdorimin e shpeshtë të autostradës Milot-Morinë, e njohur si “rruga e Kombit”,...

NA NDIQNI

29,959FansaPëlqeje
1,029NdjekësitNdjek
82NdjekësitNdjek
299AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

Përgjaket Meksika! 15 njerëz humbin jetën gjatë një shkëmbimi zjarri

Pesëmbëdhjetë njerëz humbën jetën gjatë një shkëmbimi zjarri në shtetin jugperëndimor meksikan të Guerrero-s; një vrasje masive kjo që shokoi sërish opinionin publik, pas...

Kuvendi shqyrton sot buxhetin faktik për vitin 2018

Kuvendi shqyrton sot në seancën plenare projektligjin “Për miratimin e buxhetit faktik për vitin 2018”. Gjithashtu, sot në Kuvend shqyrtohet edhe projektligji “Për Korporatën e...

Ja disa mësime thelbësore për jetën, nga Buda

Shakyamuni Buddha (Siddhārtha Gautama), i njohur si Buda, ishte një udhëheqës shpirtëror dhe mësues, jeta e të cilit shërbeu si bazë për fenë budiste....