Ekonomi

Mbështetja për bujqësinë, dy fermerë përfitojnë 10 milionë lekë për serra...

Dorel dhe Kelvin janë dy fermerë përfitues të skemës së investimeve, nga Fondi i Programit për Bujqësisë dhe Zhvillimin Rural, i vitit 2018 për...
Punësimi në rritje, 368 persona të punësuar këtë javë nga Zyrat e Punës

Punësimi në rritje, 368 persona të punësuar këtë javë nga Zyrat...

Shifrat e punësimit vazhdojnë të rriten, pasi vetëm këtë javë janë punësuar 368 persona vetëm nga zyrat e punës. Shifrat e punësimit për periudhën 8...
Pas 30 vitesh mungese, fermave në zonën e Divjakës do t’ju rikthehet uji vaditës

Pas 30 vitesh mungese, fermave në zonën e Divjakës do t’ju...

Pas 30 vitesh mungesë, fermerëve në zonën e Divjakës nuk do t”ju mungoi më uji për vaditjen e tokave të tyre, pasi qeveria është...
Klosi: Berati ka hyrë në fazën e çlirimit të potencialit ekonomik

Klosi: Berati ka hyrë në fazën e çlirimit të potencialit ekonomik

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, njëherësh drejtuesi politik i Qarkut Berat, Blendi Klosi, gjatë një interviste foli mbi projektet zhvillimore të këtij qyteti dhe...
Denaj në Vlorë: Bashkëpunim ndërinstitucional për punësimin në sezonin turistik

Denaj në Vlorë: Bashkëpunim ndërinstitucional për punësimin në sezonin turistik

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj zhvilloi një vizitë pune në qarkun e Vlorës. Gjatë kësaj vizite, Ministrja u ndal së pari në Zyrën...
Financime për transformimin e shtëpive tradicionale në bujtina turistike

Financime për transformimin e shtëpive tradicionale në bujtina turistike

Qeveria po punon për hartimin e një programi të ri mbështetjeje për transformimin e shtëpive monument kulture dhe të shtëpive tradicionale në bujtina, që...
Stimuj fiskalë për zhvillimin e agroturizmit dhe zhdukjen e varfërisë

Stimuj fiskalë për zhvillimin e agroturizmit dhe zhdukjen e varfërisë

“Qeveria i ka dhënë agroturizmit stimuj të rëndësishëm fiskalë, pasi besojmë se me nxitjen e këtij sektori krijohen kushtet për ta nxjerrë jashtë varfërinë”. Kështu...
Në funksion të nxitjes së turizmit dhe promovimit të pijeve tradicionale vendase do të ndërtohen Muzeu Kombëtar i Rakisë në Korçë dhe Muzeu i Verës shqiptare në Berat. Në takimin me 200 operatorë turistikë në Berat, Kryeministri Edi Rama informoi mbi vendimin për të ndërtuar këto dy muze, të cilat sipas tij, do të nxisin turizmin. “Në këtë muze do të mblidhen të gjitha rakitë që prodhohen në Shqipëri. Këtu njerëzit do të kenë mundësi të vijnë dhe të shohin si dhe të provojnë prodhimet shqiptare. Ky do të jetë burim i madh për turizmin që dimensionin e pijes e ka të padiskutueshëm”, tha Rama. Po ashtu, Rama tha se “duhet të ndërtohet edhe Muzeu i Verës shqiptare në Berat, në një prej fshatrave të përzgjedhur në programin “100 fshatrat”. “Kudo që shkojnë turistët duan të provojnë pijet tradicionale. Le t’ua krijojmë këto destinacione dhe të promovojmë pijet tradicionale”, tha Rama.

Nxitje turizmit, muze për pijet tradicionale shqiptare

Në funksion të nxitjes së turizmit dhe promovimit të pijeve tradicionale vendase do të ndërtohen Muzeu Kombëtar i Rakisë në Korçë dhe Muzeu i...

Lajm i hidhur për shoferët shqiptarë, rritet sërish karburanti

Të gjithë pikat e karburanteve kanë ndryshuar çmimet duke shtrenjtuar naftën dhe benzinën mesatarisht me 5 lekë për litër. Dy ditë më parë nafta shitej...

Stimuj fiskalë për zhvillimin e agroturizmit dhe zhdukjen e varfërisë

“Qeveria i ka dhënë agroturizmit stimuj të rëndësishëm fiskalë, pasi besojmë se me nxitjen e këtij sektori krijohen kushtet për ta nxjerrë jashtë varfërinë”. Kështu...

NA NDIQNI

23,353FansaPëlqeje
996NdjekësitNdjek
82NdjekësitNdjek
141AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT