Kulturë

Elvana Gjata provon eksperiencën më të çmendur të jetës së saj

Prej disa javësh këngëtarja e njohur shqiptare, Elvana Gjata ndodhet në Islandë ku po punon për këngën e saj të re. Teksa ndodhet atje, Elvana...

Për të bërë verë të mirë, duhet të jesh pak artist...

Procesi i prodhimit të verës, që është arti i shndërrimit të lëngut të rrushit në verë, ka origjinë të lashtë. Sidoqoftë, kanë kaluar vetëm...

Miratohet projekti i restaurimit të banesës së Shefikat Begaj në Kaninë

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin e restaurimit të banesës së Shefikat Begaj në Kaninë të Vlorës. “Projekti i hartuar nga Drejtoria Rajonale e...

Shfaqet “delegacioni”/ Historia e një të burgosuri politik

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit u shfaq filmi shqiptar “Delegacioni”. Me regji të Bujar Alimanit, skenar të Artan Minarollit dhe një trupë të mrekullueshme...

Eksplorimi robotik zbulon sekrete të reja të Piramidës së Gizës

Studiuesit kanë arritur më në fund të zbulojnë një tunel misterioz në piramidën legjendare të Gizës në Egjipt me anë të një droni zbulues...

Dokumentet arkivore të Luftës që u mbajtën sekret / Në Shqipëri,...

Memorie.al publikon dokumentet e panjohura të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë me faksimilet përkatëse ku pasqyrohet veprimtaria e aviacionit anglo-amerikanë në Shqipëri...

Adele vazhdon t’i befasojë fansat me pamjen e re

Ajo i ka humbur 45 kilogramë dhe tashmë këngëtarja nuk është aspak ashtu siç jemi mësuar ta shohim përgjatë karrierës së saj të suksesshme. Adele,...

Në Shqipëri gjendet në masë / Njihuni me bimën që kuron...

Në Shqipëri gjendet në masë por jo të gjithë i dinë vlerat e jashtëzakonshme që ka. Bëhet fjalë për dëllinjën e zezë, që rritet më...

Vlerësimi i portofolit të nxënësit

Përdorimi i portofolit si arkivues dhe seleksionues i detyrave, ndikon në një të nxënë të thellë, duke krijuar mundësi për të integruar njohuritë e...

Pas “furtunës” Meghan-Harry, tjetër goditje për mbretërinë! Divorcohet nipi i Elizabeth-ës

“Është e trishtë, por është më mirë për fëmijët”, kështu u tha ndër të tjera në një njoftim zyrtar sa i takon ndarjes së...

MË TË PËLQYERAT

Pas përplasjes dhe kërcënimit me gjyq, BILD e fron Ramën në darkën speciale me...

Gjatë pjesëmarrjes në Konferencën e Sigurisë në Mynih, kryeministri Edi Rama ka qenë i ftuar në jë darkë të veçantë të organizuar nga një...

IKMT edhe në mbrojtje të mjedisit/ Parandalim çdo ndërhyrjeje të paligjshme në zonat turistike...

ATSH/ -Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, IKMT, do të zgjerojë fushën e veprimtarisë dhe funksioneve të tij, duke u kujdesur jo vetëm për...

Punësimi dhe rritja e të ardhurave nxitën konsumin e mallrave dhe shërbime

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, konsumi i familjarëve për mallrat e konsumit dhe shërbime, shënoi rritje gjatë fundvitit të kaluar, trend që...