Kulturë

E keni pirë qumështin gjatë gjithë kësaj kohe dhe nuk e...

Ne e kemi harruar faktin që si njerëz që jemi nuk jemi krijuar për të pirë asnjë qumësht tjetër përveç qumështit të mamasë kur...

POEZI “Të dua kështu se unë s’di të dua ndryshe”

Pablo Neruda: "S’di të të dua ndryshe" Nuk të dua si kristal kripe rozë, as si gur të çmuar E as si shigjetë karafilash që përhap...

Çfarë ka ndodhur më 23 janar?

3102 pes – Filloi epoka Kali Yuga – sipas hinduizmit – kjo është epoka e veseve, kur qytetërimi degjeneron shpirtërisht. Sipas shkrimit të shenjtë...

Gjumi dhe pesha, lidhja e fortë midis tyre

Studime të viteve të fundit kanë zbuluar një lidhje të fortë mes kohëzgjatjes së gjumit dhe shtimit ne peshë. Sipas tyre, nëse njeriu fle më...

Vendos gjykata: Hiti i Katy Perry është plagjiat

Një juri amerikane zbuloi se hiti i këngëtares Katy Perry, "Dark Horse" i vitit 2013 ishte një kopje e një kënge nga viti 2009. Vendimi...

Jennifer Lopez mahnit me foton e fundit të saj

Ylli i muzikës, kërcimit dhe aktrimit tregon se si ia del të mbetet e shëndetshme dhe me një trup në gjendje të shkëlqyer, ndërkohë...

MODË – Versace: Pak rëndësi ka kontrolli, duhet ecur përpara

Të humbësh kontrollin e ”Versace” nuk është e rëndësishme, duhet ecur përpara, shprehet Donatella Versace e cila sapo hoqi dorë nga drejtimi i kompanisë...

Aromë poezie / “Dalëngadalë vdes …”

Dalëngadalë vdes... Poezi nga Pablo Neruda Dalëngadalë vdes ai që bëhet skllav i zakonit, që përsërit të njëjtat gjëra çdo ditë, që nuk ndryshon rrugë, që nuk rrezikon, që nuk...

Më në fund konfirmohet! Rita Ora rikthehet në vendlindje

Këngëtarja e njohur me famë botërore, Rita Ora do rikthehet në vendlindjen e saj pikërisht për Ditën e Pavarëisë së Kosovës. Burime nga ‘Prive’ kanë...

Unë thjesht preva degën.

Në  përgjithësi  jemi  të  prirur  ti  evitojme  situatat  e  reja, ndryshimet  e  menjëhershme  dhe  surprizat  sepse  keshtu   ndjehemi  të  çliruar  nga  pesha  e  ankthit,...

MË TË PËLQYERAT

AKU bllokon mbi 4 tonë produkte ushqimore që vinin nga Serbia, të papërshtatshme për...

ATSH/ Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njoftoi sot se ka ndaluar hyrjen në tregun shqiptar në pikën kufitare të Hanit të Hotit të mbi 4...

‘Zyshe do e pimë një kafe?’,këngëtarja shqiptare tregon si e ngacmojnë studentët

ëngëtarja e njohur Eliza Hoxha ka disa vite që është shkëputur nga muzika. Ajo ka ndryshuar totalisht drejtim duke u bërë pedagoge e arkitekturës. Së...

IOL: Në Shqipëri, ku shëtitja është një argëtim kombëtar

/ATSH/ – Shqipëria tashmë është kthyer në një nga destinacionet më të lakuara nga revistat dhe portalet prestigjioze duke filluar nga britaniket “The Guardian”...