Europa juglindore po ndikohet qarkullimi i masave ajrore të ngrohta Mesdhetare të cilat kanë sjellë temperatura të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Diel 13 Tetor 2019
E Diel dt 13 Tetor 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta në JuglindjeErdo të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 8 m/sek  bregdet. Valëzimi i forcës 3 me lartësi vale 0,5- 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max: 

Zonat  malore  10/24°C 

Zonat e ulëta 12/31°C

Zonat bregdetare 16/29°C

E Hënë 14 Tetor 2019
Fillilimi i javës dt 14 Tetor 2019 moti do të vijojë me kthjellime dhe vranësira  pakta në relievet maloreErdo të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 6-8 m/sek  bregdet. Valëzimi i forcës 3 me lartësi vale 0,3- 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë kostante.

Temperaturat min dhe max: 

Zonat  malore  10/24°C 

Zonat e ulëta 12/30°C

Zonat bregdetare 15/28°C

/rtsh