NEWS FLASH
Dua Lipa edhe modele! - Friday, 22 September 2017 15:55
Në shtrat me Kendall Jenner - Friday, 22 September 2017 15:54
FIA miraton: Skuadrat e F1 me sistemin “Halo” - Friday, 22 September 2017 15:54
“Arena”, Duka: Gati në fund të 2018 - Friday, 22 September 2017 15:53

Mijëra polakë kanë protestuar para godinës së Parlamentit në Varshavë kundër reformës në gjyqësor.

Protestuesit thonë se dy projektligjet e miratuara nga senati të shtunën do të dëmtojnë pavarësinë e gjyqtarëve dhe demokracinë. Qeveria thotë se masa është e nevojshme sepse gjyqësori është i korruptuar dhe shërben vetëm për interesat e elitave. Ligjit nuk është dekretuar ende nga presidenti, dhe protestuesit i kanë kërkuar Andrej Dudas të përdorë veton, por sipas mediave ai nuk ka ndërmend të përdorë këtë fuqi. Projektiligji i parë që pret miratimin e këtij projektiligji përcakton se parlamenti që tani kontrollohet nga partia e krahut të djathtë “Ligj dhe drejtësi” do zgjedhë anëtarët e Këshilli të Lartë të Gjyqësorit Pr/ligji i dytë i jep autoritetin ministrit të Drejtësisë të emërojë gjyqtarë të Gjykatës Supreme. Sipas po këtij pr/ligji gjyqtarët e Gjykatës Supreme mund të detyrohen të dalin në pension përvec atyre që i zgjedh ministri për të qendruar. /Oranews.tv/

Read 31 times
Published in Bota

Shperndaje Lajmin

Kush eshte online

We have 65 guests and no members online

SHKARKONI APLIKACIONIN MOBILE