NEWS FLASH
Dua Lipa edhe modele! - Friday, 22 September 2017 15:55
Në shtrat me Kendall Jenner - Friday, 22 September 2017 15:54
FIA miraton: Skuadrat e F1 me sistemin “Halo” - Friday, 22 September 2017 15:54
“Arena”, Duka: Gati në fund të 2018 - Friday, 22 September 2017 15:53

Ulen ndihmat sociale, shtohen problemet shëndetësore për të papunët

  • Monday, Jul 17 2017

Ankthi dhe depresioni tek njerëzit e papunë është rritur me 50% në katër vitet e fundit, pasi janë ulur ndihmat sociale.

Këshilli i Britanisë së Madhe tha se reformat e qeverisë duhet të fajësohen për uljen e pagesave, të cilat kanë ndikuar në shëndetin mendor të njerëzve. Sipas analizave të kryera, është zbuluar se në mars të 2017, 15.2% e të papunëve pranuan se vuajnë nga ankthi dhe depresioni i rëndë. “Ka patur ndikim pothuajse shkatërrues te familjet që sigurojnë të ardhurat e fëmijëve, të cilët kanë prindër me aftësi të kufizuara apo probleme mendore,” – tha shefi ekzekutiv për Independent. Ndërkohë, ulja e tarifave do të bëjë që presioni të shtohet cdo ditë e më shumë. /oranews.tv/

Read 36 times
Published in Aktualitet

Shperndaje Lajmin

Kush eshte online

We have 69 guests and no members online

SHKARKONI APLIKACIONIN MOBILE