Të premten, zonat jugore dhe qendrore paraqiten me kthjellime e vranësira të shpeshta duke sjellë shira afatshkurtër por shira më të shpeshtë do të ketë në veri.

Pasditja dhe oret e mbrëmjes lokalizojnë shirat kryesisht në veri ndërsa pjesa tjetër e vendit mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Temperaturat e ajrit rriten me 1 – 2°C në të dy ekstremumet termike ditore të cilat do të variojnë nga 4 në 22°C.

© SYRI.net