Ka shkruar në tre numri i të infektuarve me koronavirus në Elbasan. Rasti më i ri është i një burri 62 vjeçar, banues në lagjen “Emin Matraxhiu”.

Dy rastet e para në Elbasan u konfirmuan me 12 mars. Të prekurit janë bashkëshortë dhe janë infektuar nga djali i tyre 35 vjeçar, që është resident në Tiranë.

Personi i konfirmuar me covid19 ne Elbasan eshte nje i moshuar rreth moshes 62 vjec i cili jetonte me te shoqen ne lagjen Emin Matraxhiu tek varrezat e deshmoreve ne Elbasan. Burime bejn me dije se diten e djeshme cifti i te moshuarve eshte nisur drejt tiranes me urgjenc pasi dhe e shoqja kishte temperature te larte mbas berjes se tamponit i shoqi 62 vjecar doli pozitiv me covid 19. Personi ne fjale nuk ka histori udhetimi jashte shqiperise dhe dyshohet te jete infektuar ne Elbasan, pritet hetimi epidemiologjik per te caktuar sesi eshte infektuar personi ne fjale