Nga “The Sun

Essex ka parë pjesën e saj kriminale ndër vite, por një fluks i bandave, zotërve të drogës dhe trafikantëve të seksit e kanë shndërruar atë në vendin e krimit më të nxehtë në Evropë.

Të paktën 40,000 kriminelë nga Evropa Lindore kanë kapërcyer Kanalin, duke e kthyer qarkun dhe Kentin fqinj – në strofullin më të tmerrshëm të krimit.

Pretendimet e bujshme vijnë në një libër të ri nga hetuesi i mirënjohur i krimit Wensley Clarkson. Ai ka materiale të dorës së parë se si shqiptarët po kontrollojnë punëtoret e seksit në Jug-Lindje, madje duke përdorur një kontejner transporti si dhomë torturash.

Të mërkurën, “The Sun” raportoi sesi statistikat e Agjencisë Kombëtare të Krimit tregojnë se një në dhjetë të burgosur të huaj në burgjet britanike është shqiptar.

Tani mund të zbulojmë se si bandat prej andej e kanë shndërruar Kryqëzimin Dartford në një hyrje të krimit me vlerë miliarda paund.

Në libër, një “lord” shqiptar i drogës zbulon: “Britania është më e pasur se shumica e vendeve të tjera dhe është e lehtë të fitosh para këtu”.

Një kontrabandist droge thotë: “Një vend tregu i përsosur për të gjithë këta gangsterë të huaj”.

“Ata mund të shesin drogën e tyre, të drejtojnë bordellot dhe të pastrojnë të gjitha paratë e pista këtu.”

Kryqëzimi Dartford ka evoluar “në një portë kryesore për nëntokën në Mbretërinë e Bashkuar”, thotë Clarkson.

Ai shton: “Duke lidhur Kentin dhe Essex, ai i siguroi një gangsteri një vend të gjerë tregu në cepin më të pasur të Anglisë.”

Ndërkohë, Tilbury Docks në Essex është porti më i madh i Thames, duke përpunuar 200,000 kontejnerë transporti çdo vit.

Fluksi i fundit i kriminelëve mund të gjurmohet në vitin 2012 kur bandat e Evropës Lindore bashkuan forcat për të synuar qendrat tregtare pranë kryqëzimit të Dartford.

“Sulmi” i tyre i parë ishte në Lakeside, kur një bandë rumune, e armatosur me një sëpatë dhe çekiç, vodhi një dyqan argjendarie “Goldsmiths” duke marrë më shumë se 30 orë Breitling, Cartier dhe Rolex me vlerë gati 170,000 paund.

Të nesërmen, grabitësit vodhën 1,2 milion paund sende nga një dyqan argjendarie në Bluewater.

Të paktën gjashtë grabitje të mëtejshme janë regjistruar në dy qendrat tregtare në vijim. Në disa raste hajdutët dogjën automjete dhe goma për të penguar shërbimet e urgjencës.

Kriminelët kanë evoluar dhe tani bandat me motorë- të udhëhequra nga një shef i krimit shqiptar – synojnë dyqanet e niveleve të larta.

Në dhjetë vitet e kaluara, vlerësohet se qindra sulme janë kryer në Londër dhe Jug-Lindje, duke sjellë grabitje më shumë se 20 milion paund në total.

“Ata janë të pamëshirshëm,” thotë një detektiv. “Ata shkatërrojnë rrugën e tyre në një dyqan dhe brenda dy minutash janë zhdukur. Ndonjëherë ata madje kanë në dispozicion makina të fuqishme 4×4”.

“Ka një rrjet të madh të tyre. Ata shkojnë për orë me vlerë deri në 400,000 £ dhe produkte të lehta si laptopë. Ata i heqin qafe menjëherë gjërat e vjedhura”.

Kriminelët shqiptarë kontrollojnë gjithashtu pjesën më të madhe të punonjësve të seksit.

Oficerët e skuadrës në Scotland Yard vlerësojnë se ata drejtojnë më shumë se 75 përqind të bordellove të Mbretërisë së Bashkuar dhe operacionet e tyre në Soho të Londrës thuhet se kanë vlerë më shumë se 15 milion paund në vit.

Clarkson tregon se si një kriminel shqiptar përdor kontejnerë të konvertuar, jo vetëm si bordello për punonjëset e seksit për të operuar brenda, por, gjithashtu, si dhomë torturash për të frikësuar rivalët. Në fakt, ai shfaq një të tillë, në afërsi të vendkalimit Dartford në Essex, nga një “lord” shqiptar i drogës, i quajtur “Bari”.

Clarkson zbulon: “Kishte doreza dhe kamxhik që vareshin në mur.”

Ai u njoh me një grua në të 40-at e quajtur Tatiana.

Ai thotë: “Ajo ishte mësuese profesioniste e S&M dhe gjithashtu punoi si torturuese kryesore e armiqve të nëndheshëm të Barit. Ajo zhvilloi edhe trajnime ‘të pavarura’ edhe për bandat e tjera të huaja ”.

Clarkson thotë se Bari i tha atij: “Tatiana i pëlqen të lëndojë njerëzit, kështu që kjo është kënaqësi për të.”

Kriminelët përdorin gjithashtu kontejnerë transporti për të kontrabanduar gjithçka, nga droga deri tek paratë e pista.

Bari shtoi: “Kontejnerët e transportit janë shpikje e shkëlqyeshme. Ne nuk mund të ekzistojmë në këtë vend pa to ”.

Clarkson u takua me “Felicia”, i cili menaxhon një bordello në Londër.

Ajo mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në një pasaportë të rreme në vitin 2000 disa ditë pasi burri i saj, një gangster shqiptar, u vra në një sulm policie në kryeqytetin e Shqipërisë, Tirana.

Ajo thotë: “Më pëlqen këtu në Angli, është shumë më e sigurt se Shqipëria”.

Ajo pretendon se shumë prej klientëve të saj në Londër janë gjyqtarë, policë, avokatë, politikanë, madje edhe një pjesë e vogël e aktorëve të famshëm të Hollivudit.

Bandat shqiptare gjithashtu kanë lëvizur në tregtinë e drogës.

Tregtarët në qendër të Londrës tani marrin punë të ashtuquajtura “straight” si një mbulesë për marrëdhëniet e tyre të brendshme.

Ndërsa në Essex, vendpushimi i përgjumur bregdetar i Westcliff-on-Sea është mbulesa e përsosur për lordët shqiptarë të drogës, të cilët zotërojnë tre shtëpi të sigurta atje, nga ku drejtojnë korrierët.

Clarkson shton: “Në thellësinë e një fshati jashtë Tiranës, është një aeroport privat që thuhet se përmban më shumë “Learjet” (avionë luksozë) se kudo në Evropën Lindore”.

“Është përfolur se paratë e drogës të fituara kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar u paguan që i gjithë aeroporti të ndërtohej, sepse kriminelët e Evropës Lindore donin që diku të fluturonin brenda dhe jashtë, pa ndonjë prej kufizimeve të zakonshme të aeroporteve dhe rutinave të sigurisë.”

Kriminelët kanë mbërritur gjithashtu nga Bullgaria dhe, vitin e kaluar, një bandë e tillë besohej se kishte vjedhur më shumë se 3 milion £ nga bankomatet në Mbretërinë e Bashkuar në vetëm disa ditë.

Politikanët në Kent pretendojnë se fluksi i bandave të huaja ka çuar në zona që nuk mund të lëvizësh në pjesë të qarkut.

/S.Ll/Panorama