‘Pantera e zezë’ do të jetë filmi i parë që do të jepet në kinematë e Arabisë Saudite pas 35 vitesh.

Kinematë u ndaluan në Arabinë Saudite dhe filmi me superhero do të bëjë hapjen e madhe në 18 prill në AMC në teatrin e ri të Riyadh në një premierë gala.

Shumica e kinemave saudite në fillim të viteve 1980 pas miratimit të kodeve ligjore fetare të ashpra, por disa ekrane të improvizuara kinematografike vazhduan të funksionin për pak kohë.

Që nga publikimi në shkurt ‘Pantera e zezë’ ka fituar mbi 1.2 miliardë dollarë në shitjet globale, duke e bërë atë filmin e dhjetë me më shumë fitime në histori, sipas Box Office Mojo.

“Black Panther” do të inaugurojë epokën e re saudite në një kinema luksoze në një ndërtesë që fillimisht kishte për qëllim të ishte një sallë koncertesh simfonike.

Ndërtesa ka më shumë se karrike lëkure, me ballkone, orkestër dhe banjo mermeri.

/Ora News.tv