Roma është në kërkim të mbrojtësve për të përforcuar repartin e prapavijës. Fonesca ka patur një listë me lojtarë për repartin e mbrojtjes ku më kryesorët kanë qenë Hysaj e Rugani.

Me tratativa të ngrira me dy lojtarët më sipër, Roma nuk pret dot në këtë merkato dhe është hedhur në sulm për mbrojtësin kroat të Liverpool, Lovren.

Mbrojtësi kroat ka dhënë pëlqimin e tij për tu transferuar në Itali tek Roma edhe pse në garë për të ka qenë skuadra tjetër e Italisë Milani. Roma pritet të ofroj 25 milion euro Liverpool-it, për shërbimet e mbrojtësit por për momentin problem është bërë vetëm formula e pagesës.