This picture taken on October 13, 2019 from the Turkish city of Ceylanpinar shows smoke rising and explosions in the Syrian border town of Ras al-Ain as fighting rages along the border on the fifth day of a Turkish offensive in Syria against the Kurdish People's Protection Units (YPG) that has provoked an international outcry and left dozens of civilians and fighters dead. - The Syrian Observatory for Human Rights said the capture of Tal Abyad today left the town of Ras al-Ain as the only other major target remaining in the initial phase of the five-day-old Turkish assault. (Photo by Ozan KOSE / AFP)

Forcat e regjimit sirian i janë afruar sot kufirit me Turqinë, ku trupat e Ankarasë dhe ndihmës sirianë vazhdojnë luftimet kundër një milicie kurde, njoftoi një korrespondent.

“Forcat janë vendosur në periferi të Tal Tamrit, në jug të qytetit kufitar të Ras al-Ain, ku po zhvillohen luftimet”, theksoi korrespondenti i AFP-së.

Agjencia zyrtare siriane e lajmeve, Sana, konfirmoi mbërritjen e njësive të ushtrisë arabe siriane në njësinë e Tal Tamr./atsh/