Spikerja e lajmeve të televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, e njohur edhe si zonja me veshje rozë, mesa duket po zëvendësohet me prezantues më të rinj në moshë.

Ri Chun-hee 75 vjeç është shfaqur nëpër ekrane televizive anembanë globit për dekada të tëra. Duke transmetuar lajmet e servirura nga regjimi komunist, ajo ishte kthyer tashmë në një pikë reference edhe për ndërkombëtar. Ri Chun-hee do të mbahet mend për shpërthimin e saj në lot në vitin 1994 kur shpalli vdekjen e Kim Il-sung dhe të Kim Jong-il në vitin 2011.

Në Shtator, Koreja e Veriut tregoi studiot e teknologjisë së lartë të televizionit shtetëror “KCTV”. Rrjeti amerikan “ABC news” thotë se një brez i ri spikerash do të prezantohen për t’u provuar para publikut koreano-verior. /tvklan