E mërkurë,16,Janar,2019
702Abonentë Abonohu
61 Ndjekësit Ndjek
216 Ndjekësit Ndjek
9,352 Fansa Pëlqeje

Bota

Imunoterapia, kura e re që po lufton kancerin

Imunoterapia, kura e re që po lufton kancerin

Imunoterapia është një nga mënyrat më të reja me të cilën mjekësia po përpiqet të luftojë kancerin. Imunoterapia është një metodë që e ndihmon...
Cipras cakton ministrin e ri të Mbrojtjes dhe kërkon votëbesim në parlament

Cipras cakton ministrin e ri të Mbrojtjes dhe kërkon votëbesim në...

Për katër vite patëm një partnership të ndershëm… edhe pse vinim nga familje të ndryshme politike, deklaroi sot kryeministri grek, Aleksis Cipras duke iu...
Kanadaja kërkon 1 milion emigrantë të rinj, Trudeu i vendosur: Ata forcojnë ekonominë

Kanadaja kërkon 1 milion emigrantë të rinj, Trudeu i vendosur: Ata...

Në një kohë kur Kanadaja ka shpalosur projektin e saj për 1 milion emigrantë të rinj në tre vitet e ardhshme, kryeministri kanadez Justin Ttrudeau u...
Arrestohet terroristi i njohur italian, Cesare Battisti

Arrestohet terroristi i njohur italian, Cesare Battisti

 Terroristi i njohur italian, Cesare Battisti, i cili kërkohej nga autoritetet braziliane, u arrestua në Bolivi, njoftoi një këshilltar i president brazilian, Jair Bolsonaro. Dhjetorin e...
Samit ”plastik” për ruajtjen e mjedisit

Samit ”plastik” për ruajtjen e mjedisit

Qeveria austriake dëshiron të zvogëlojë sasinë e mbeturinave plastike dhe synon të ndalojë tërësisht çantat plastike deri në vitin 2020. Por, kjo ide është kritikuar...

Të paktën 12 të vdekur nga shpërthimi i çisternës me naftë

Policia nigeriane ka njoftuar se së paku 12 persona kanë vdekur pasi u blodhën për të marrë naftë nga një cisternë e rrotulluar. “I kemi...

FRANCË – Katër të vdekur pas shpërthimit në një ndërtesë

Katër persona, përfshirë dy zjarrfikës, humbën jetën sot pas shpërthimit në një ndërtesë poshtë së cilës gjendej një dyqan buke në Paris, deklaroi ministri...
FRANCË – Del në breg një nëndetëse gjermane e Luftës së Parë Botërore

FRANCË – Del në breg një nëndetëse gjermane e Luftës së...

Rreth njëqind metra nga dunat e rërës shfaqet skeleti i një nëndetëse të Luftës së Parë Botërore në një plazh në Francën veriore.  Sipas...
Banorët në qytezën Sarikaya të provincës Yozgat, në Turqinë Qendore përjetojnë kënaqësi duke u larë në temperatura nën gjashtë gradë celsius dhe nën shoqërinë e dëborës, në hamamin 2 000-vjeçar ”Basilica Therma Roma”, të quajtur ndryshe edhe si “Vajza e mbretit”. Ujërat termale historike, në të cilin besohet të jetë shëruar vajza e mbretit që jetonte në Kayseri gjatë periudhës romake dhe për këtë arsye është emëruar si “Vajza e mbretit”, ka kontribuar në zhvillimin e turizmit në këtë rajon. Pishina që mbushet me ujë termal është zbuluar në vitin 2014 si rezultat i punimeve arkeologjike të bashkisë Sarikaya dhe Drejtorisë Rajonale të Kulturës dhe Turizmit, në koordinim me prefekturën e Yozgatit. Pishinat në llixhat antike ishin të mbuluara nga toka para se të nxirreshin në dritë dhe uji që derdhej bosh është pastruar, ndërkohë që struktura ka tërhequr vëmendjen e vizitorëve edhe me arkitekturën e saj dhe ujin me veti shëruese. Një grup banorësh lokalë, të cilët synojnë të promovojnë llixhat dhe pishinën antike, lahen në temperatura nën gjashtë gradë celsius nën reshjet e dëborës.

Not në pishinën 2 000-vjeçare nën shoqërinë e… dëborës

Banorët në qytezën Sarikaya të provincës Yozgat, në Turqinë Qendore përjetojnë kënaqësi duke u larë në temperatura nën gjashtë gradë celsius dhe nën shoqërinë...
Shpërthim në qendër të Parisit, disa të plagosur

Shpërthim në qendër të Parisit, disa të plagosur

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar mëngjesin e sotëm në lagjen Opera, në Paris. Shpërthimi ndodhi jo shumë larg teatrit Folie Bergere. Siç raportojë mediat...

NA NDIQNI

20,495FansaPëlqeje
333NdjekësitNdjek
79NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

Gledian Llatja Prefekt i Elbasanit

Kush është Prefekti i ri i Elbasanit!

Gledian Llatja, ka lindur në qytetin e Elbasanit në 31.03.1981. Ka përfunduar shkollën e mesme të përgjithshme Dhaskal Todri, po në Elbasan, në vitin...

Gledian Llatja emërohet Prefekti i ri i Elbasanit!

Këshilli i Ministrave vendosi një ditë më parë lirimin nga detyra të prefektit të Elbasanit, Maksim Malaj dhe zëvendësimin e tij me Gledian Llatja,...

ELBASAN/RIAPLIKIMI PER KARTAT E IDENTITETIT, MERREN MASAT (VIDEO)

Në vitin 2009, për herë të parë u prodhuan kartat e identitetit dhe pasaportat biometrike me elemente të larta sigurie. Për shkak të liberalizimit...
error: Permbajtje e mbrojtur!