Ekonomi

Universitetet të gjenerojnë fonde përmes projekteve

Universitetet duhet të angazhohen seriozisht për të gjeneruar fonde dhe për të hyrë në treg përmes studimeve, projekteve dhe angazhimeve konkrete. Kështu deklaroi sot Kryeministri...

Reduktim praktikave burokratike për tërheqjen e investitorëve

Qeveria Shqiptare i jep një rendësi të veçantë marrëdhënieve me biznesin dhe dëshmi e qartë janë të gjitha reformat strukturore qe janë ndërmarrë vitet...
Miratohet granti prej 1.4 milionë euro për investimet në sektorin e ujit

Miratohet granti prej 1.4 milionë euro për investimet në sektorin e...

Këshilli i Ministrave miratoi sot marrëveshjen e financimit me  një grant prej 1.400.000,00 euro për investimet në sektorin e ujit në Shqipëri. Marrëveshja e financimit...
Paketa fiskale, mbi 4 mijë tatimpagues informohen në terren

Paketa fiskale, mbi 4 mijë tatimpagues informohen në terren

Administrata Tatimore po i kushton vëmendje të veçantë informimit të tatimpaguesve për t’i njohur ata me ndryshimet ligjore të Paketës Fiskale 2019. Për këtë...

Investimet u rritën me 4,7% – Kontribut kryesor prodhimi dhe shërbimet

Sektorët e prodhimit dhe shërbime dhanë kontribut kryesor në rritjen e investimeve me 4,7%, gjatë vitit 2017. INSTAT bën të ditur se, prodhuesit e të mirave...

Ministria e Financave 266 pozicione praktike për studentët

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka shpallur mbi 400 vende vakante për punësimin dhe kryerjen e praktikave të punës për studentët. Ministrja e Financave dhe...

BIEN NDJESHËM FITIMET NË EKONOMI, JA CILËT JANË SEKTORËT MË FITIMPRURËS

Të bësh biznes fitimprurës në Shqipëri, sa vjen e po bëhet më e vështirë, me konkurrencën që shtohet, sektorët që maturohet, konsumin që është...
Biznesi i vogël në krizë, shitjet bien me 40 miliardë lekë

Biznesi i vogël në krizë, shitjet bien me 40 miliardë lekë

Biznesi i vogël po has jo pak vështirësi për të mbijetuar në tregun vendas. Të dhënat e fundit të Institutit të Statistikave tregojnë për...

INSTAT: Më pak biznese në 2017-n, numri i bizneseve aktive shënoi...

Në vitin 2017, ndërmarrjet që operojnë në aktivitetet e prodhimit të të mirave dhe shërbimeve realizuan 2.037 miliardë lekë shitje neto, duke rezultuar me...
BSH ANALIZON EFEKTET E FORCIMIT TË LEKUT: DEFICITI TREGTAR U THELLUA, POR INFLACIONI U UL

BSH ANALIZON EFEKTET E FORCIMIT TË LEKUT: DEFICITI TREGTAR U THELLUA,...

Mbiçmimi lekut ndaj euros ka ndikuar negativisht deficitin tregtar, por nga ana tjetër ka mbajtur inflacionin në nivele të ulëta poshtë objektivit analizoi Banka...

NA NDIQNI

22,174FansaPëlqeje
369NdjekësitNdjek
81NdjekësitNdjek
129AbonentëAbonohu

MË TË PËLQYERAT

FAMILJA NGA ZAVALINA APELON PËR NDIHMË (VIDEO)

Të mundur nga sëmundja, të mposhtur nga varfëria e të dorëzuar në mëshirën e fatit në një banesë që zor se meriton të quhet...

Tmerr dhe panik, dalin pamjet e para të shpërthimit të fuqishëm në Elbasan (VIDEO)

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar mesditën e sotme në lagjen “5 Maji” të qytetit të Elbasanit. Paraprakisht mësohet se shpërthimi ka ndodhur në oborrin...

Vetëvrasja e dyshimtë e 16-vjeçares në Divjakë

Pak para ditës së Shën Valentinit në Divjakë ndodhi një ngjarje jashtë vëmendjes së të gjithëve. Një vajzë...

ELBASAN, PS MBLEDH STRUKTURAT PËR ZGJEDHJET VENDORE(Video)

Partia Socialiste e Elbasanit mblodhi strukturat e saj në përgatitje për zgjedhjet vendore të 30 Qershorit. Takimi u drejtuar nga Kryetari i Grupit Parlamenar...

NDRYSHON MOSHA E DALJES NË PENSION(Video)

Prej janarit të këtij viti, ashtu siç parashikohet në legjislacionin shqiptar, ka pasur ndryshime përsa i përket moshës së daljes në pension për të...

Librazhd/Kapen armë e drogë, katër në pranga

Policia e Shtetit ka arrestuar katër persona pasi u janë gjetur armë dhe drogë pas kontrolleve që u janë bërë. Konkretisht: Në Shkodër, nga strukturat...

Disa nga thëniet më të bukura për MOTRËN

“Një motër është një pjesë e fëmijërisë që asnjëherë nuk ka për të humbur nga ty”.   “Gjëja më e mirë e të pasurit një motër,...