Kuriozitete

Për një gjumë cilësor, ja cilat janë vitaminat më të mira...

Pamjaftueshmëria e vitaminave besohet të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë. Kjo e fundit ka pasoja të rënda në organizëm. Studimet...

​Koronovirusi “preferon” të ftohtin e thatë

Koronovirusi preferon të ftohtin e thatë, ndërsa përhapet më pak në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa. Ky është zbulimi i dy studiuesve...

Poleni Apo Propolis/ Ja cila është më e mirë nga mjalti

Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit kapacitetin intelektual Poleni i bletës është një produkt natyral që nxirret nga shumica e bimëve me lule,...

MJEKESI – Efektet e vitaminës A në organizëm

/ATSH/- Vitamina A, ose retinoli, është pjesë e vitaminave të tretshme në yndyrë, të cilat shpërndahen në yndyrna, prandaj thithja varet nga sasia dhe...

Banorët e izoluar, dhitë bëjnë festë në rrugët e Uellsit

Një tufë dhish ka marrë edhe një herë rrugët e shkreta të një qyteti bregdetar gjatë mbylljes së koronavirusit mbarëkombëtar, shkruan Daily Mail. Dhitë malore u zbuluan së pari...

Rrugët e gjithë botës mbushen me vepra arti kushtuar koronavirusit

Nga Los Angeles, në Romë, në Mumbai, Hong Kong pandemia e Covid-19 ka frymëzuar artistët e rrugës nga e gjithë bota. Një gjuhë unike në...

​Shkencëtarët gjejnë gjurmë të koronavirusit në një vend krejtësisht të papritur!

Shkencëtarët në Universitetin e Nebraska gjetën gjurmë të virusit në dhomat e pacientëve me COVID-19 dhe në korridoret në dhomat e izolimit. Koronavirusi mund të...

Oraret e gjumit/ Si ndikojnë në tretjen e ushqimit dhe shëndetin...

Mjekët paralajmërojnë se ndryshimet e orareve të gjumit kanë një ndikim të fortë në metabolizëm. Sipas tyre, çdo vonesë e mundshme në zbatimin e...

Ndryshimet në organizëm pas vetëm 15 minutash ecje

Kura më e mirë dhe më e thjeshtë për të kapërcyer një situatë stresuese është ecja. Bëhet fjalë për një aktivitet të thjeshtë fizik...

Mbi një milionë të infektuar në botë, si u arrit në...

Më shumë se një milionë njerëz nëpër botë janë diagnostikuar me Covid 19. Bilanci i vdekjeve në mbarë globin kapërceu 51,000. Gati 208,000 pacientë janë...

MË TË PËLQYERAT

RUSI – Putin urdhëron qytetarët të mos shkojnë në punë

/ATSH-DPA/ – Presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi publikun të mos shkojë në punë për pjesën tjetër të muajit, si masë për frenimin e shpërthimit të koronavirusit. Rusia...

RRITET BILANCI TRAGJIK NGA COVID 19,SHKON NË 9 NR I TË PREKURVE NË ELBASAN

Një lajm i trishtë vjen nga Ministria e Shendetësisë për rritjen e numrit të të prekurve me Covit 19 në Elbasan. Pas daljes se...

Shtëpia e Bardhë: Do të testohet për Covid-19 kushdo që do jetë në kontakt...

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë konfirmoi raportet se do të kryhen teste për Covid-19 për këdo që do ketë kontakt me Presidentin Trump...